2013 FLOCK COMPETITION




 Sylvia Needham Challenge Cup

 for a Flock of over 50 Ewes

1st: Colin Pearse

2nd Fernleigh Baker
3rd Graham Goddard


Sylvia Needham Memorial Cup
for a Flock of under 50 Ewes

1st Roy Lugger

2nd Paul Cheetham
3rd Arthur Wrayford

 Brian & Julie Harris Cup
for the Best Flock of Ewe Lambs


1st Fernleigh Baker
2nd Tom Widdecombe
3rd Alan Johns



 Mandy Jobling
Memorial Cup
for Best Flock of Ewe lambs ffrom a Flock of Under 20 Ewes


1st Arthur Wrayford
2nd Roy Lugger
3rd Paul Cheetham



 Sylvester Mann Cup for Best Stock Ram
running with the flock at the time of the Competition


Colin Pearse



 Rob & Janet Phipps Cup for the Best Overall Flock
of Ewes, Ewe Lambs & Stock Ram at the time of the Competition


Fernleigh Baker



At the Barbeque in August 0213 the children judged the best shearling ewe and Patrick Coaker declared the winner.









                                    FLOCK COMPETITION 2012
  
OVER 50 EWES
1st   Matthew Cole
2nd  Colin Pearse
3rd   Phil Caunter

 
OVER 20 EWES

1st  Paul Pearse
2nd
Alan Johns
3rd  Tom Widdecombe

 UNDER 20 EWES
1st Katie Hobbs
2nd Arthur Wrayford
3rd Paul Cheetham

 EWE LAMBS
1st  Colin Pearse
2nd  Matt Cole
3rd  Harry Kerswell


 EWE LAMBS
(FROM A FLOCK OF UNDER 20)

1st  Arthur Wrayford
2nd Paul Cheetham
3rd  Katie Hobbs
 STOCK RAM
Harry Kerswell
2012 Photographic Flock Winner
Ewes            1st     David Cole
Ewe Lambs   1st     David Cole
                    2nd   Dick Whidbourne


 FLOCK COMPETITION 2011





Over 50 Ewes


G Goddard
P.W.Coaker
M.Cole





Under 50 Ewes

R & J Phipps
P & S Vincent
P Abel

Under 20 ewes

C Butcher
R Lugger
P Wolton & A & R Wrayford

 Ewe Lamb Cup

M Cole
G Goddard
M Garrettt



Under 50 Ewe Lambs

( The Mandy Joblin Cup )

R Lugger
P Cheetham
K Hobbs



Champion Ram

M Cole
G Goddard


2011 Photographic Competition
 D Coe

Flock Competition 2010

 
Abel
 
Abel
 
Belam

Belam
                              


 
Caunter
 
Caunter
 
Cheetam
 
Garrett
Each year the association holds a flock judging competition with a number of classes.  We encourage all members with Whitefaces to enter this competition.  It’s a chance to get feedback from the judges on your sheep and to receive suggestions for improvement, as well as to win some silverware!

The classes are:

  • Under 20 ewes
  • Between 20 and 49 ewes
  • Over 50 ewes
  • Best group of ewe lambs
  • Best stock ram

 

 
Goddard
 
Goddard

Haley


Haley


 
Henson
 
Hobbs
 
Hobbs

Lee
Judging is held on your farm in October by prior appointment.  There are usually three judges each year made up from the winners of the previous year’s flock competition.

Silver cups are awarded to the winners and rosettes to the runners-up in each class.  Those receiving cups are asked to have their names inscribed on them and to return them for presentation to next year’s winners.

The awards, together with a small cash prize, are presented at the Annual Association dinner at the end of October.

 
Lee
 
Pearse

Pearse

Pearse
 
Phipps
 
Vincent
 
Widdicombe

Widdicombe
Photographs taken by the years judges

Flock Competition Results 2010
 Ewe flock under 20

3rd:   Cotswold Farm Park
2nd:   Paul Cheetham
1st:    Tissa Haley
 Ewe Flock under 50

3rd:  Caroline Belam
2nd:  Phil Abel
1st:   Tom Widdecombe
 Ewe flock over 50

2nd:  Graham Goddard
1st:   C & P Pearse
Lambs from flock of
under 20 ewes

3rd:   Katie Hobbs
2nd:   Tissa Haley
1st:    Robert Phipps
 Lambs from flock of
50 ewes & over

3rd:   Tom Widdecombe
2nd:   C  P Pearse
1st:   Graham Goddard
Stock ram

Reserve:
  Phil Abel with P Coaker 2T ram
1st:
  Phil Caunter with C Pearse FM ram